
11. i 12. 3. 2025. / 19h / Pogon Jedinstvo
Safe Chemistry je izvedbeni diptih razvijan kroz dva naoko odvojena projekta: 21 Degrees Celsius Petre Hrašćanec i Dinner for 21 Ksenije Zec koji ekvilibriraju između performansa i aktivne instalacije.
- solo počinje u 19 sati, a večera slijedi odmah nakon sola. Oba dijela traju oko sat vremena
- ulaz na predstavu je besplatan. Mjesta na večeri su ograničena i popunjavaju se prema redu javljanja
- rezervacije se primaju na uo2121pr@gmail.com
U okviru potrage za srećom „Safe Chemistry” istražuje uzorke trenja i reaktivnosti između namjernih postupaka nasuprot izmaknutoj kontroli izvedbe stvarajući kontekst omogućenih izbora izvođača i publike. Pitanje kontrole u umjetničkom procesu koje ovaj diptih povezuje u jednu cjelinu odnosi se na stalnu promjenu parametara, sastojaka i začina koji na iznenađujući način oblikuju uvjete gledanja i sudjelovanja u izvedbi. Ideja zajedničke intervencije povezuje konvencionalni prostor izvedbe s intimnijim prostorom okupljanja oko stola kroz prepoznatljive detalje poput predmeta, hrane, odjeće, glazbe ili identiteta izvođača.
Što nam znači sigurna kemija? To je siguran proces, reakcija ili proizvod u polju kemije, u polju kulinarstva ali i u prepoznavanju kemije među ljudima. Kemija koja nas nekontrolirano može odvesti u polje magičnih osjećaja, postupaka i razmišljanja.
Autorice: Petra Hrašćanec i Ksenija Zec
Izvode: Petra Hrašćanec i Krešimir Mikić
Scenografija: Igor Ruf i Lovro Ivančić
Kostimografija: Lovro Ivančić
Svjetlo: Andrija Santro
Glazba: Nenad Sinkauz
Kuhar u castu: Robert Perenić
Fotografija: Karla Jurić, 925STUDIO
Video: Ivan Idžojtić
Montaža: Petra Šobak
Dizajn plakata i knjižice: Petra Milički
Producentice: Ivana Kuzmanić, Andrea Turić i Marko Turčinov
Produkcija: Umjetnička organizacija 21:21, Zagreb/ POGON, Zagreb (HR), Artemrede, Santarem (PT) / Sardegna Teatro, Fuorimargine (I)
Projekt “Safe Chemistry” inicijalno je realiziran u sklopu europskog projekta “Stronger Peripheries: A Southern Coalition” koji je sufinanciran sredstvima iz programa Kreativna Europa Europske Unije.

21 Degrees Celsuis
plesni je solo u kojem izvedbeni prostor reagira na tijelo plesačice kroz promjene u zvuku, svjetlu i scenografiji. Poigravajući se pitanjem sreće (u radu), autorica ispituje pitanje kontrole i kako okolnosti poput temperature, trenja, tekućine i samog tijela mogu utjecati na scenski prostor, ali i na kemiju koja se odvija između izvođačice i publike. Kako se ona kreće, tako se prostor mijenja te vizualno i auditivno utječe na recepciju publike.
Ona postavlja pitanja:
- Kako to da smo svi građeni od atoma ugljika, a on nastaje samo u jezgri zvijezde?
- Kako to da dopamin u nama uvijek želi još i kako to da bez njega ne bi bilo kreacije, snova i napretka?
- I ako dopamin nije molekula užitka, već molekula iščekivanja, otkud dolazi to što čekamo?
- U čemu se razlikuje pojam želje od pojma zadovoljstva?
- Koji su uvjeti u kojima ova kemijska reakcija uspijeva?
- Tko i kako živi u 21°C?
- Stvaraju li savršeni uvjeti zaista ugodu?
- Je li ljubav ugađanje?
- Ako nabroji sve najpoznatije bogove ljubavi, hoće li ih biti 21?
- Kupid, Eros, Amor, Afrodita, Venera, Hathor, Freya, Kamadeva,Xochipilli, Inanna, Ishtar, Aine…
Trebamo nastaviti prilagođavati stvar – temperaturu, hranu, sebe.

Dinner for 21
je mjesto laboratorija društvenih praksi koji istražuje kako normalna večera za 21 sudionika može prerasti u izvedbeni format. Tijekom večere publici se daje aktivna uloga u pokretanju fabule, a u moderiranom dijalogu razotkrivaju se osobni detalji i teme koje komuniciraju svi sudionici. Okupljanje obitelji i prijatelja oko stola možemo definirati kao čaroban susret, rijedak i kratkog trajanja.
U ovoj izvedbi za stol pozivamo sudionike koji se nužno ne poznaju. Mogu li slučajni gosti večere pokrenuti rituale svojstvene zajedničkom konzumiranju hrane pri čemu se obično uspostavljaju dinamični međuljudski odnosi?