nedjelja 01/12 2024 od 11-14h
Kulturni Centar Ribnjak
Radionica je otvorena za sve zainteresirane neovisno o prethodnom plesnom iskustvu. Sudjelovanje je besplatno ali je broj mjesta ograničen, zato vas molimo da OBAVEZNO REZERVIRATE svoje mjesto na info@j-a-g-o-d-a.com.
*Napomena: Ova Vježba održati će se u Kulturnom Centru Ribnjak a ne u ateljeu Jagoda!
Roberta Milevoj vodit će jednodnevnu iskustvenu radionicu Plesni dijalozi. Sadržaj ovog susreta bit će usmjeren na tjelesnu praksu pokretom i plesom kako bi svjesnije produbili odnos sa sobom i prema drugome. U svakodnevnom životu u kojem se komunikacija većim dijelom uspostavlja na verbalni ili pak “virtualni” način, Robertin pedagoški rad naglasak stavlja upravo na primjećivanje onog iskustva koje se događa u trenutku ističući važnost vlastitog tjelesnog iskustva kao preduvjet u cjelovitoj primjeni znanja. Jedan od ključnih aspekata u radu na odabranoj temi bit će prepoznavanje i primjenjivanje mogućnosti izbora. Svaka prilika može biti promatrana na više načina i interpretirana na vlastiti način. Stoga, put kojim stvaramo dijalog prema drugome ovisi o brizi prema sebi, vlastitoj otvorenosti i spremnosti na promjenu. Također, u obzir ćemo uzeti čin promatranja i slušanja kao važne čimbenike u pobuđivanju aktivne prisutnosti i svjedočenja pojedinom plesnom iskustvu, a u cilju stvaranja pozitivne slike o sebi i drugome. Ponuđena plesna praksa razmatra pitanje zajedništva nudeći podržavajuće psihofizičke alate, potiče prostor kreativnog dijaloga te uvažavanje izbora pojedinca, drugog kao i grupe.
Roberta Milevoj rođena je u Puli 1979.g. Od 1998.g. djeluje na hrvatskoj plesnoj sceni kao plesačica, koreografkinja i pedagoginja na području suvremenog plesa. Bogato plesno iskustvo dugi niz godina stječe izvan formalnog institucionalnog okvira obrazovanja kroz sudjelovanje na brojnim radionicama i rezidencijalnim programima u zemlji i inozemstvu (APAP – performing Europe, Tanzfabrik Berlin, Impulstanz, Life Long Burning, MKFM i drugi). 2021.g. završava Prijediplomski studij suvremenog plesa – nastavnički smjer pri Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu. Od 2022.g. poučava nastavu kao vanjska suradnica na kolegiju Suvremene plesnetehnike na Odsjeku plesa pri Akademiji dramske umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu – izvedbeni smjer. Njen rad bazira se na učenjima iz somatskih praksi te se kontinuirano usavršava u smjeru pedagoškog i terapijskog učenja (F.M. Alexander tehnika). Održava satove i radionice u svim većim i priznatim centrima plesa u Hrvatskoj (Zagrebački plesni centar, Studio za suvremeni ples, Zagrebački plesni ansambl, Plesni centar TALA, Liberdance, Istarsko narodno kazalište – INK Pula, Mediteranski plesni centar – Svetvinčenat i drugi).
Kroz diskurzivna događanja Vježbe, atelje Jagoda ugošćuje razne aktere/ice nezavisne kulturne scene kako bi se aktivirao prostor za razmišljanje, razmjenu ideja i praksi te diskurzivnog promišljanja.
Vježbe će se tijekom ove godine manifestirati kroz mala intimna druženja i razmjene kao što su čitateljske grupe, vježbe, igre, predavanja, prezentacije, performanse, večere, razgovore s umjetnicima, radionice, i slično.
Povezujući stručnjake iz različitih disciplina (umjetnost, znanost, nove tehnologije) preispitujemo nama važne teme poput — procesualnosti umjetničkog stvaralaštva, ekologije kolektivne skrbi, zajedništva, inkluzivnosti, rodne ravnopravnosti, solidarnosti, (mentalnog) zdravlja, održivosti, lokalne proizvodnje, klimatskih promjena, eko-feminizma, utjecaja digitalnih tehnologija, te onog najvažnijeg — uključivanja lokalne zajednice i približavanja ovakvog formata djelovanja široj publici.
Umjetnička organizacija Jagoda istražuje i otvara nova polja komunikacije i razmjene kroz inovativne umjetničke prakse. Istražujemo nove i specifične veze između umjetničkog, teorijskog i znanstvenog koji se isprepliću, nadopunjuju i fluktuiraju kroz razne medije i formate.
Baveći se prostorima između medija preispitujemo različite odnose tijela, prostora, vremena i izvedbenosti. Poticanjem zajedništva, diskurzivnog mišljenja i intermedijske suradnje nastojimo stvoriti inkluzivan i otvoren prostor za razmjenu znanja, ideja, kritičko promišljanje i refleksiju vlastitog i tuđeg rada te angažiranog djelovanja u lokalnoj zajednici.
Organizacijsku kulturu usmjeravamo prema ekologiji kolektivne skrbi i solidarnosti, pokušavajući se oduprijeti nesigurnim i individualističkim uvjetima rada suvremene umjetničke scene.
Preispitujemo rodne, klasne te institucionalne dinamike moći, često afirmirajući marginalizirane pozicije u društvu i umjetnosti.
UO simbolički preuzima ime Jagode Kaloper (čiji prostor/atelje nasljeđuje) štujući njeno umjetničko naslijeđe.
Istovremeno baveći se problematikom pozicije žena u društvu i umjetnosti ime Jagoda stoji kao simbol te političnosti.